گلاب اصل کاشان

تاریخ مقاله: 1396/11/10

گلاب اصل کاشان

گلاب اصل چیست؟

از جوشیدن مخلوط گل محمدی و آب به میزان مشخص و میعان بخار حاصل مایعی به دست می آید که گلاب نام دارد. گلاب تازه طعمی تلخ و بوی نسبتا تندی دارد و از آن بعنوان دارو و نیزدر تهیه بستنی، شیرینی ها ،شربت و مربا استفاده می شود.

اسانس(عطر) گلاب چیست؟

ماده ای روغنی شکل،غیر حلال در آب  و به شدت فرار که در دمای معمولی مایع و در دمای پایین(دمای یخچال)حالت جامد و پارافین مانند دارد.عموما از تقطیر هزار کیلو گرم گل محمدی در حدود 100گرم عطر حاصل می شود.از عطر در صنایع عطر سازی،لوازم ارایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود.

در روش سنتی پس از اتمام مراحل گلابگیری لایه نازکی از عطر روی ظرف گلاب تشکیل می شود که آن را با ابزار مخصوص جدا و جمع آوری می کنند.امروزه برای جداسازی عطر از دستگاههای اسانس گیر استفاده می شود.

عطر گل محمدی از مشتقات گران قیمت آن محسوب می شود که عمدتا به اروپا صادر می گردد.

گلاب دو آتشه:

بر خلاف تصور عموم که گلاب دو آتشه  راحاصل تقطیر مجدد گلاب میدانند باید گفت این کار می تواند  حتی باعث کاهش کیفیت گلاب شود.پس گلاب دو آتشه چیست؟

برای تهیه گلاب دو آتشه گل محمدی و گلاب را (معمولا به نسبت مساوی) می جوشانند و از میعان بخار آن گلاب دو آتشه بدست می آید.

خواص گلاب اصل:

رفع چین وچروک پوست،رفع درد چشم و خستگی آن ،مفید برای نفخ واسهال،درمان دردهای روماتیسمی،آرامبخش و ضد استرس،رفع بی خوابی،تقویت لثه و بهبود آفت

کیفیت گلاب اصل:

امروزه گلاب را بر اساس میزان اسانس موجود در هر صد سی سی آن درجه بندی می کنند.هر چه درجه ومیزان اسانس گلاب بیشتر باشد کیفیت ان بالاتر خواهد بود.اما عیار گلاب چیست؟

به زبان ساده میزان گل استفاده شده در تولید گلاب تعیین کننده کیفیت و عیار آن است.گل بیشتر مساوی است با عیار بیشتر.مثلا از تقطیر 12کیلو گل محمدی به همراه 60لیتر آب می توان حدود 40لیتر گلاب با عیار 12 تولید کرد.در صورت ثابت بودن مقدار آب و برداشت ،به ازای اضافه کردن هر کیلو گل یک واحد به عیار گلاب اضافه می شود.البته نوع و کیفیت گل،روش ومدت زمان تولیدو برخی عوامل تخصصی دیگر در کیفیت گلاب موثر است.حداقل اسانس مجاز برای تولید گلاب در ایران 12می باشد.

چگونه گلاب اصل را بشناسیم؟

در گلاب دو گونه تقلب ممکن است:

حالت اول آنکه اصل گلاب طبیعی باشد اما عیار آن پایین تر از آنچه عنوان میشود باشد.در این حالت تنها مشکلی که برای مصرف کننده وجود دارد آنست که نتیجه مورد نظر از مصرف گلاب حاصل نمی شود و باید دوز بیشتری از آن را تاحصول نتیجه استفاده نماید.مثلا یک لیتر گلاب با عیار 30برابر با 2.5لیتر گلاب با عیار 12است.

حالت دوم آنکه کلا گلاب از مواد شیمیایی درست شده باشد؛متاسفانه امروزه در بازار محصولاتی با عنوان گلاب به فروش می رسد که حاصل مخلوط اسانس های شیمیایی و آب است.این اسانس ها که عمدتا از چین و پاکستان و برخی کشور های اروپایی وارد می شوند، در آب حل شده وترکیبی کاملا مشابه با گلاب با همان عطر و طعم وحتی بهتر از گلاب واقعی وطبیعی می سازد.این محصولات نه تنها خاصیت گلاب را ندارند بلکه موجب بروز برخی بیماریها ومشکلات همچون نازایی و عقیم شدن می گردند.

راه تشخیص:

راه اول آنالیز گلاب توسط آزمایشگاههای مجهز است.پس از تجزیه گلاب و با توجه به نامتعارف بودن اجزای تشکیل دهنده آن می توان به تقلبی بودن آن پی برد.این روش صرفا برای تاجران و خریداران عمده امکانپذیر ومقرون بصرفه است.

راه دوم روش تجربی است که طبیعتا نیازمند کسب تجربه و فعالیت در عرصه تولید گلاب است.گلاب هایی که بصورت شیمیایی تولید می شوند با وجود آنکه عطر و طعمی بسیار مشابه  گلاب دارند اما برای افراد مجرب قابل شناخت هستند.

معمولا گلاب را با چشیدن و بوییدن می شناسند.گلاب طعمی تلخ و عطری نشاط آور دارد.تلخ تر بودن گلاب نشان از وجود عطر بیشتر وبالطبع کیفیت بالاتر است.صرفا کسانی که طعم واقعی گلاب را چشیده اند می توانند آن را از گلاب های شیمیایی تشخیص دهند.

گلاب هایی که با قیمت بسیار پایین و یا بدون مشخصات تولید کننده اعم از آدرس و تلفن کارخانه روی لیبل آنها و یا اجناسی که توسط دستفروشان عرضه می گردد مطمئنا تقلبی هستند.گلاب بی رنگ وشفاف است و هیچگونه ماده معلقی در آن وجود ندارد.(در گلابهای با عیار بالا ممکن است مقداری عطر در قسمت بالای شیشه جمع شود.در این صورت لایه ای نازک و تقریبا سبز رنگ و با حالتی چرب مانند و با قطر بسیار کم روی گلاب مشاهده میشود)درنتیجه حتما از خرید گلابهایی که بصورت رنگی(عمدتا قرمزرنگ) عرضه میگردد جدا خودداری نمایید.

شاید مطمئن ترین راه  برای مصرف کنندگان خرید از فروشگاههای معتبر و برندهای دارای مجوزها واستاندارد های لازم باشد.

نگهداری گلاب:

معمولا گلاب و عرقیات برای نگهداری نیاز به یخچال ندارند.کافیست آنها را دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید.ورود هرگونه آلودگی به داخل شیشه گلاب باعث خرابی آن میشود.این آلودگی  میتواند یک قطره آب  و یا حتی یک قطره از خود گلاب باشد.پس اگر بیش از نیازتان از شیشه گلاب برداشت کردید هیچوقت آن را به شیشه بر نگردانید.با این توضیح شایعه اضافه کردن آب به گلاب را هم به فراموشی بسپارید.چون در کمتر از 24ساعت باعث ترشیدگی و خرابی گلاب  میشود.

گلاب های طبیعی که در شرایط مناسب تولید وبسته بندی شده اند  در صورتی که در ظرف در بسته باشند تا چندین سال هم می توانند سالم وقابل مصرف بمانند. درصورتی که در شیشه گلاب را باز کرده اید سعی کنید زودتر آن را مصرف کنید.

اگر در شیشه گلاب باز باشد به علت فرار بودن عطر آن طی مدت کوتاهی بوی خوش وکیفیت خود را ازدست می دهد.وجود مواد معلق و یا بوی ترشیدگی دلیل بر خرابی گلاب است و دیگر قابل استفاده بعنوان دارو و مصرف خوراکی نیست.

 

گلاب وعرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021