معجزات بهارنارنج

تاریخ مقاله: 1396/9/28

معجزات بهارنارنج


عطر بهار نارنج در شیراز

معمولا مسافرت هاي نوروزي در اکثر شهرهاي کشور تا نيمه فروردين ماه به پايان مي رسد اما در شيراز سفر حکايتي ديگر دارد. آمد و شد از اواخر زمستان آغاز  و در فصل بهار نيز تداوم دارد.اين يک واقعيت است که بسياري از ميهماناني که به شيراز سفر مي کنند ازلطف استشمام بوي مطبوع بهار نارنج به اين شهر مي آيند.

باغ دلگشاي شيراز که در جوار آرامگاه استاد سخن سعدي شيرازي قرار دارد پوشيده از درختان تناور نارنج است که در دو فصل پاييز هنگام به ثمر نشستن و بهار هنگام شکوفا شدن گلبرگ هاي بهار منظره چشم نوازي به اين باغ مي دهد.

درختان نارنج در اين باغ مصفا به صورت رديف کاشته شده است و هر سال همزمان با روزهاي آغازين سرشار از بوي مطبوع بهار نارنج است.

رهگذران ، شهروندان و ميهماناني که به شيراز مي آيند از فاصله چند صد متري باغ دلگشا بوي مطبوع بهار نارنج را استشمام مي کنند بطوريکه سراسر خيابان بوستان که منتهي به آرامگاه سعدي مي شود و در جوار باغ دلگشا قرار گرفته سرشار از عطر بهار نارنج است.

هرسال در جلوي اين باغ نيز بساط عرضه و فروش بهار نارنج بر پاست . غنچه هاي بهار نارنج دراين باغ معمولا از اواخر اسفند ماه گشوده می شوند و تا اواسط ارديبهشت باغ مملو از عطر و شميم بهار نارنج است. در همين مقطع زماني است که درهاي باغ دلگشا براي حفاظت ازبهارهاي نارنج و نيز بهره برداري از اين شکوفه ها، بر روي مردم عادي بسته مي شود.

مازندران بهشت بهار نارنج

مازندراني ها همه ساله با فرا رسيدن فصل بهار و شكوفا شدن بهارنارنج فرصت را از دست نمي دهند و با جمع آوري اين شكوفه ها كه داراي خواص دارويي وخوراكي فراوان است اقدام به توليدات خانگي وتجاري مي كنند. بانوان مازندراني با پهن كردن پارچه در زيردرخت نارنج اقدام به جمع آوري اين شكوفه هاي معطر براي تهيه مربا، عرق بهارنارنج، دم كرده بهار نارنج و... مي كنند.
 
مربای بهار نارنج

براي پختن «مرباي بهار» از گلبرگ هاي بهار نارنج استفاده مي شود، پس از جمع آوري شكوفه ها به ميزان لازم، گلبرگ ها از يكديگرجدا شده و همگي شسته مي شوند. سپس شكوفه ها را در ظرف (ديگ) مناسب به همراه آب يك بار مي جوشانند با افزودن مقداركمي از آب نارنج سال گذشته رنگ سفيد اين گل هاي معطر تثبيت خواهد شد و تلخي آن از بين خواهد رفت پس از اين كار، گلبرگ ها را با محلول آب و شكر مي جوشانند، براي جلوگيري از شكرك زدن مربا مجدداً ازمقداري آب نارنج استفاده مي كنيم مرباي به دست آمده هر ذائقه اي را شيفته خود خواهد كرد.

چای بهار نارنج درست کنید

برای درست كردن چای بهار نارنج، كافی است، 10گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آبجوش به مدت 20دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف كرده و همراه با یك قاشق سوپخوری عسل میل كنید.با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

عطر بهار نارنج

در قرن شانزدهم میلادی، یک پرنسس ایتالیایی به نام «آنا ماری نرولی» متوجه اسانس حاصل از گلهای گیاه شد و از آن برای خوشبو کردن دستکشهایش استفاده میکرد. امروزه اسانس گلهای بهار نارنج که به نام «نرولی اویل» در جهان مشهور است از اسانس های گرانقیمت است.

اسانس نرولی از شکوفه های این درخت و واریته Dulcis درکشورهای ایتالیا، مصر، تونس، مراکش، آمریکا و فرانسه استخراج می شود. انواع این گیاه دارویی در میان مردم چین همچنان علاقمندان زیادی دارد.


عرق بهار نارنج به جای دیازپام

با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد.

این مطالعه با هدف مقایسه ی تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی انجام شد.در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله مراجعه کننده جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند.

2 ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سیسی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلی گرم دیازپام در 100 سی سی آب به صورت خوراکی داده شد.

میزان اضطراب موقعیتی پس از مصرف دارو در هر دو گروه مصرف کننده ی بهار نارنج و دیازپام کاهش یافت.

 

اثرات درمانی:

* مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را كاهش می دهد.

* بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد.

* برای كنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می كنند.

* اگر مشكل كم خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

* اشتها آور و ضد سرفه است.

*برای نرم کردن پوست های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها استفاده می شود.

*درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند.

*دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنجهای عصبی مفید است.

*از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگهای کلیه و مثانه و خرد کردن آنها نیز استفاده می شود.

عوارض جانبی گل بهار نارنج و روغن گل:

هیچ ضرر و عوارض جانبی شناخته شده ای در ارتباط با استفاده مناسب از دوز دارویی معین شده وجود ندارد.

گلاب وعرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021