عرق انیسون و خواص دارویی آن در طب سنتی

تاریخ مقاله: 1396/11/28

عرق انیسون و خواص دارویی آن در طب سنتی

انیسون گرم و خشک است. مُسکن دردها، عرق آور و بادشکن است و اگر در روغن جوشانده شود تاثیرش بیشتر است.

دانه‌ های انیسون به عنوان ضد درد در ناراحتی میگرن، معطرکننده، ضد عفونی کننده و مُدر، مصرف سنتی داشته و عرق حاصل از تقطیر آن نیز به منظورهای فوق استفاده می‌ گردد.

    اگر آن را بخار کنند و بخار آن را استنشاق کنند سر درد و سرگیجه را از بین می برد.
    اگر آن را بکوبند و با روغن گل محمدی بیامیزند و در گوش بچکانند بیماری های درونی گوش را که ناشی از اثر ضربه یا برخورد باشد بهبود می بخشد و درد گوش را بر طرف می نماید.
    رطوبت طحال را بر طرف می سازد.
    با تب کهنه مقابله می کند.
    دارویی است لطیف کننده پوست و نیکو کننده رنگ و رخسار
    اگر دانه انیسون را در سرکه بخیسانند سپس خشک کرده و بو دهند و روزی چند بار ببویند زکام های سرد مزاج را بهبود می بخشد.


ترکیبات انیسون

مهم ترین مواد تشکیل دهنده ی گیاه، اسانس بوده که میزان آن از ۱/۵ تا ۵ درصد متغیر است. مهم ترین ماده ی موجود در اسانس، ترانس آنتول به میزان ۸۰ تا ۹۰ درصد است. کومارین ها ترکیبات مهم دیگر رازیانه رومی هستند.

انیسون  دارای مواد شیمیایی است که مانند استروژن عمل می کنند. انیسون در حجم زیاد اثر استروژن را دارد. مصرف همزمان می تواند از اثربخشی قرص های استروژن بکاهد.

ضدباکتری

آنیسون یک آنتی باکتریال بسیار قوی می باشد که در مراکز بهداشتی می توان از آن به جای الکل استفاده نمود . یکی از اثرات خوب انیسون، خاصیت ضدمیکروبی بر علیه میکروب های گرم منفی و مثبت است.

افزایش دهنده ی میل جنسی

برای کسانی که مدت زیادی عمل استمناء را انجام داده اند بسیار مفید می باشد .برای این منظور آن را با ریشۀ شیرین بیان دم کنید و آب صاف کردۀ آن را بنوشید.

 

گلاب ناب کاشان وبهترین عرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

دفتر فروش گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021