طریقه مصرف بوقناق بصورت عرق یا دمنوش

تاریخ مقاله: 1396/11/8

طریقه مصرف بوقناق بصورت عرق یا دمنوش

 بوقناق یا ایرینجیوم (نام علمی: Eryngium) یک گونه از گیاهان گل دار از خانواده Apiarene است که حدود دویست و پنجاه گونه را شامل می‌شود. این گیاه می‌تواند بصورت طبیعی و یا در محیط‌های باغی رشد نماید و اثرات درمانی زیادی برای آن ذکر نموده‌اند.

موارد استفاده:

از اثرات درمانی این گیاه می‌توان به درمان مرض قند به وسیله فعال کردن سلول‌های پانکراس و تحریک تولید انسولین از این سلول‌ها، اشاره نمود که این امر موجب کاهش قند خون و درمان دارویی مرض قند می‌گردد، البته لازم به ذکر است که درمان اصلی دیابت، اصلاح تغذیه به معنای واقعی و کامل آن و ورزش و تغییر الگوهای غلط زندگی است، که در نهایت می‌تواند موجب می‌شود که حتی عرق بوقناق نیز از روند درمان فرد دیابتی حذف گردد، زیرا با اصلاح تغذیه و الگوهای زندگی، سلول‌ها می‌توانند به حالت طبیعی ژنتیکی خود باز گردند و در این حالت دیگر نیازی به دخالت داروهای شیمیایی و گیاهی نخواهد بود.

میزان مصرف دمنوش یا عرق بوقناق باید با توجه به قند ناشتای بیمار و میزان پاسخگویی سلول‌های بدن او تنظیم گردد، که البته بصورت پایه‌ای، میزان مصرف در 24 ساعت، حدود یک تا دو لیوان معمولی می‌باشد، و می‌تواند هر 12 ساعت یا هر 8-6 ساعت مصرف گردد. بطور مثال هر 12 ساعت یک لیوان دمنوش یا عرق بوقناق مصرف شود یا هر 8 ساعت یک دوم لیوان و مانند آن، که البته با اندازه گیری میزان قند خون ناشتا و میزان پاسخگویی سلول‌های بدن به بوقناق و حال عمومی بیمار، با مشورت پزشک معالج یا مشاور می‌توان مقدار بوقناق را تغییر داد.

بیماری‌های دیگری که بوقناق می‌تواند در درمان آنها مؤثر واقع شوند عبارتند از:

- بیماری‌های خونی مانند کم خونی‌ها (چون بوقناق می‌تواند میزان تولید گلبولهای قرمز را افزایش دهد) و کمبود پلاکت‌ها مانند بیماری ITP.

- بیماری‌های تنفسی مانند آسم.

- بیماری تنگی نفس.

- بیماری ضعف عضله قلبی.

- پیشگیری و کاهش بروز سکته‌های مغزی و قلبی.

در تمام موارد فوق، میزان مصرف یک استکان در روز بصورت دمنوش یا عرق گیاه می‌باشد، البته باید مصرف با مراقبت و پایش وضعیت بالینی بیمار باشد، چون ممکن است مصرف این گیاه دارویی موجب افت فشار خون گردد، بنابراین توصیه می‌شود همراه با خرما یا عسل استفاده شود تا از بروز افت فشار خون جلوگیری شود.

 

گلاب وعرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021