خواص دارویی روغن نعنافلفلی و طرزاستفاده آن

تاریخ مقاله: 1396/11/1

خواص دارویی روغن نعنافلفلی و طرزاستفاده آن

در زمان نوشته شدن این مقاله، ۳۰۲ مطالعه‌ی علمی روی روغن معطر نعناع فلفلی و ۲۲۹۷ مورد در مورد منتول صورت گرفته‌است. باور کنید که نتایح تحقیقات صورت گرفته قطعی هستند و هیچ مشکلی ندارند! اگر گنجاندن این درمان قدرتمند را در زندگی روزمره‌تان تبدیل به یک عادت بکنید، به شما قول می‌دهم که زندگی شما به شیوه‌هایی بیش‌تر از حد تصورتان تغییر خواهد کرد.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه ایالتی کلیتون انجام شد، توانایی روغن نعناع فلفلی را برای کاهش تهوع و استفراغ بعد از عمل مورد آزمایش قرار داد. حالت تهوع که به طور کلی به عنوان یک عارضه‌ی جانبی شایع در بیهوشی عمومی رخ می‌دهد، در حدود یک سوم از تمام آدم‌هایی را که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند با میزان شدت متفاوت مبتلا می‌کند.

برای مادرانی که فقط سزارین داشته‌اند، حالت تهوع می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد چرا که به احتمال بسیار زیاد در شیر مادر تداخل ایجاد می‌کند و می‌تواند مادر را از آن تجربه‌ی الفت و محبت فوق‌العاده با نوزاد‌ش دور کند.

این مطالعه چگونگی واکنش ۳۵ مادر را به این آروماتراپی باستانی بررسی کردند و کشف کردند که عرق نعناع فلفلی نه تنها در کاهش تهوع و استفراغ بعد از عمل کاملا موثر است، بلکه به طور قابل‌توجهی سطح حالت تهوع این شرکت‌کنندگان را در مقایسه با زنانی که داروهای تهوع مصرف کرده بودند، کاهش داد.
فقط یک قطره روغن نعناع فلفلی که روی معده مالیده شود یا به صورت داخلی مصرف شود می‌تواند سوء هاضمه را به سرعت رفع کند. توانایی زیاد نعناع فلفلی برای کمک به رفع مشکلات دستگاه گوارش به تازگی توسط جامعه‌ی علمی مورد بررسی قرار گرفته‌است.

تحقیقات جدید نشان داده‌اند که نعناع فلفلی می‌تواند مقاومت آنتی‌بیوتیکی را بهبود دهد و بدن‌تان را از شر استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی و مواد شیمیایی دیگر که بدن‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، خلاص کند. شاید یکی از دلایل این‌که این گیاه در درمان سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر تا این حد موثر است، همین باشد.

یک مطالعه‌ی ترکیبی پزشکی روی تمام مطالب نوشته شده در مورد توانایی نعناع فلفلی برای درمان سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) اخیرا منتشر شد. محققان این مطالعه از روی ۹ پژوهشی که بررسی کرده بودند اظهارکردند که:

“روغن نعناع فلفلی برای بهبود کلی علائم IBS و بهبود درد شکم به طور قابل‌توجهی بهتر از دارونما عمل می‌کنند.” آنها به این نتیجه رسیدند که:

“روغن نعناع فلفلی یک درمان بی‌خطر، موثر و کوتاه مدت برای سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر است.”
روغن نعناع فلفلی برای دفع حشرات

یکی از کاربردهای خوب روغن نعناع فلفلی قطعا دفع حشرات است!

مطالعه‌ای که در سال گذشته در اسرائیل منتشر شد ۷ محصول تجاری مختلف را برای دفع حشرات مورد مطالعه قرار داد. همان‌طور که انتظار دارید، روغن معطر طبیعی نعناع فلفلی برای دفع پشه (که ترکیبی از دارچین، اوژنول، گل شمعدانی، نعناع، و روغن علف لیمو بود) به عنوان موثرترین دفع‌کننده‌ی حشرات شناخته شد. دیگر مطالعات نشان دادند که اگر ۰.۱ میلی‌لیتر از روغن نعناع فلفلی را روی بازوهای‌تان بمالید، به مدت ۱۵۰ دقیقه به طور کامل پشه‌ها از شما دور خواهند ماند. محققان اشاره کردند که بعد از ۱۵۰ دقیقه، اثر روغن نعناع کاهش می‌یابد، و باید دوباره تکرار شود.
نگرانی‌ها و تداخلات احتمالی

روغن نعناع فلفلی زمانی که از طریق دهان به مقداری که معمولا در مواد غذایی موجود است، مصرف شود، و هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود، احتمالا بی‌خطر است. خوردن روغن نعناع فلفلی ممکن است برای برخی از آدم‌ها دارای عوارض جانبی باشد، عوارضی مانند سوزش سر دل، گرگرفتگی، زخم دهان و سردرد. برخی داروهای تجویزی و داروهایی که بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسد، با روغن نعناع فلفلی فعل و انفعال نشان می‌دهد. مکمل‌های روغن نعناع فلفلی که دارای پوشش روده‌ای هستند، ممکن است باعث تجزیه و شکست سریع و در نتیجه منجر به سوزش سر دل، تهوع، و جذب سریع بعضی از داروها شوند. اقدامات احتیاطی لازم را انجام بدهید.
داروهای زیر تا حد متوسطی ممکن است با با روغن نعناع فلفلی فعل و انفعال نشان دهند:

نئورال، ساندیمون، تریپتیلین، الاویل، هالدول، زوفران، ایندرال، تئو الدور، کالان، ایزوپتین، پریلوسک، پریواسید، پروتونیکس، دیازپام، والیوم، سوما، ویراسپت، کاتافلام، ولتارن، ایبوپروفن / موترین، موبیک، فلدین، سلبرکس، آمی تریپتیلین، وارفارین / کومادین، گلوکوترول، لوزارتان، کوزار، مواکور، نیزورال، اسپورانوکس، آلگرا، تریازولام.

احتمال فعل و انفعال نشان دادن داروهای زیر با روغن نعناع فلفلی بسیار کم است:

آنتی‌اکسیدان‌هایی که با نسخه‌ی پزشک یا بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند از جمله تامس، رولایدز، ریپان، سولفات منیزیوم، آمفوژل، تاگامت، زانتاک، اکسید، پپسید، پریلوسک، پریواسید، آسیفکس، پروتونیکس، نکسیوم.
اقدامات احتیاطی در مورد مکمل طبیعی نعناع فلفلی

نعناع فلفلی می‌تواند جذب آهن را کاهش دهد اگر همزمان با آهن مصرف شود. اگر مکمل‌های آهن و نعناع فلفلی مصرف می‌کنید، دست کم سه ساعت بین مصرف این دو فاصله بیندازید. روغن نعناع همچنین جذب کوئرستین را کاهش می‌دهد اگر که به طور همزمان مصرف شوند؛ دست کم سه ساعت بین مصرف این دو فاصله بدهید.

 

گلاب وعرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021