تاثیر عرق خرفه بر دیابت و مرض قند

تاریخ مقاله: 1396/11/11

تاثیر عرق خرفه بر دیابت و مرض قند


دیابت یا مرض قند یکی از بیماری‌های شایع در سراسر جهان است، در این مطلب به ارتباط بین مصرف خرفه و دیابت و درمان گیاهی این بیماری می‌پردازیم.

در حال حاضر بيش از 150 ميليون نفر در دنيا مبتلا به اين بيماری دیابت یا مرض قند هستند كه متأسفانه در كشور ما نيز شيوع بالائی دارد و اصولاً به دو صورت ديابت نوع 1 و ديابت نوع 2 ديده می‌شود و علامت مشخصه آن ميزان قند خون بالای 120 ميلی‌گرم در دسی ليتر در حالت ناشتا است و از ديگر علائم آن پرخوری و پرنوشی است.

ديابت در اثر كاهش توليد انسولين در بدن يا كم شدن اثر انسولين در سوخت و ساز مواد قندی حاصل مي‌شود (انسولين باعث می‌شود قند يا مهمترين منبع انرژی در بدن مورد استفاده قرار گيرد و محل تولید آن لوزالمعده است). ديابت نوع 1 (وابسته به انسولين) معمولاً قبل از سن 30 سالگی ظاهر می‌شود و علت آن فقدان يا كمبود هورمون انسولين می‌باشد و بیشتر اين بيماران لاغر بوه و نياز به تزريق انسولين دارند. ديابت نوع 2 (غير وابسته به انسولين) معمولاً در بزرگسالی (سنين بالای 40 سال) ديده می‌شود. قبل از کشف انسولین و داروهای کاهش‌دهنده قندخون، بیماران دیابتی با گیاهان دارویی و درمان‌های سنتی معالجه می‌شدند. تاکنون تاثیر مثبت بیش از 1200 گیاه دارویی در کاهش میزان قند خون یا کاهش عوارض ناشی از آن شناخته شده است. در این مطلب به ارتباط بین مصرف خرفه و دیابت و درمان این بیماری با طب سنتی می‌پردازیم.


خواص دارویی گیاه خرفه در طب سنتی و ارتباط مصرف خرفه و دیابت

خرفه گياهی است علفی، گوشت دار و يكساله كه برگهايی متقابل و گلهايی كوچك و به رنگ زرد دارد. این گیاه معمولاً به صورت خودرو در باغچه منازل، کنار جوی‌ها و در مناطق مرطوب می روید و توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global panacea) به آن داده شده است و یکی از متداول ترین گیاهان دارویی مورد استفاده در جهان عنوان شده است.

خرفه از نظر طبیعت طبق نظر حكمای طب سنتی خیلی سرد و تر و دارای نیروی قابضه و مدر است و معتقدند كه برگ و ساقه آن مسكن صفرا است، خرفه حرارت خون، كبد و معده را تسكین می‌دهد و برای تسكین شدت تب‌های گرم و صفراوی و تسكین عطش و كنترل ترشح ادرار در بیماری دیابت و رفع سردردهای گرم مفید است. از دیگر خواص خرفه، قطع خونریزی و چرک سینه بوده و برای خرد كردن سنگ مثانه و ازدیاد ادرار مفید است، از این گیاه برای درمان سوزش مجرای ادرار، مثانه، بواسیر و همچنین تسكین حرارت رحم و سوزش و درد آن استفاده می‌شود.

به اعتقاده پزشکان طب سنتی دو نوع دیابت سرد و گرم وجود دارد و آنها یكی از گیاهان دارویی كه در درمان ديابت گرم بسيار مفيد است را سبزی خرفه می‌دانند. به توصیه این پزشکان خوردن تخم خرفه برای افراد دیابتی مفید است، با این وجود باید دقت شود، خوردن این گیاه برای افراد سرد مزاج و بلغمی به مقدار زیاد مضر بوده و بایستی برای اصلاح اثر آن، با کرفس و نعنا مصرف گردد.

خرفه و دیابت (نحوه مصرف)

خرفه باعث کاهش قند خون خون بیماران دیابتی می‌شود. به این منظور بیماران دیابتی می‌توانند خرفه را در رژیم غذایی روزانه خود وارد نموده و از آن از به عنوان سبزی خوردن و همچنین در سالاد استفاده کنند. همچنین استفاده از خرفه در پخت غذاهایی نظیر سوپ، آش، دلمه و .. نیز علاوه بر مطبوع نموده عطر و طعم غذا میتواند خواص درمانی خوبی برای بیماران مبتلا به دیابت در پی داشته باشد.

استفاده از بذر خرفه بر روی شیرینی‌ها باعث می‌شود، شیرینی مورد نظر به عنوان یک شیرینی رژیمی برای مبتلایان به مرض قند محسوب شود. مصرف عرق خرفه نیز تشنگی و عطش بیمارانی که مرض قند دارند را کاهش می‌دهد.

 

گلاب وعرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021