با توجه به رفتار خود مزاجتان را بشناسید

تاریخ مقاله: 1396/11/6

با توجه به رفتار خود مزاجتان را بشناسید

در این مقاله بر آن هستیم تا با زبانی ساده و قابل درک برای همه، شاخص هایی ارائه دهیم تا هر کسی بتواند تا حد زیادی، مزاج غالب و اصلی خود را تشخیص دهد. تا براساس آن برای تغذیه خود درست تصمیم گیری کند و بیماری های بالقوه خود را پیش از وقوع شناسایی و از وقوع آنها پیشگیری نماید.

 

دَم (گرم و مرطوب):

این افراد لاغر نیستند و هیکلی درشت و عضلانی دارند و مستعد چاقی هستند. با لمس پوست بدنشان، گرمی و نرمی و رطوبت احساس می شود و پوست منعطفی دارند. نه خیلی گرمایی هستند و نه خیلی سرمایی ولی در هوای خنک و سرد کمی نسبت به هوای گرم راحت تر هستند و تحمل آن برایشان راحت تر است. موهایی پرپشت دارند. رنگ چهره و بدنشان سرخ و سفید است. خوابشان خوب و عمیق است ولی تحمل کم خوابی را هم دارند. کارهای خود را سریع و با انرژی انجام می دهند. قفسه سینه پهن و عریضی دارند. رگها و عروقشان برجسته، و کف دست و پای تپل و پهنی دارند. افرادی شجاع، جسور، و مدیر هستند. خونگرم هستند و می توانند افراد یک جمع را مجذوب خود کنند. هوش و حافظه قوی و بالایی دارند.

علائم غلبه دم:

    احساس سنگینی در بدن
    خمیازه کشیدن و کش و قوس آمدن در طی روز
    چرت زدن
    حواس پرتی
    شیرینی مزه زبان
    قرمزی زبان
    خارش محل حجامت
    قرمزی رنگ چهره
    برآمدگی رگهای بدن
    تشنگی و عطش

 

صفرا (گرم و خشک):

افرادی لاغرند که به سختی وزن می گیرند ولی دارای قد بلند، قفسه سینه پهن، و مفاصلی برجسته هستند. اکثر اوقات بدنی گرم دارند و پوستشان خشک است و باید از مرطوب کننده ها خصوصا در فصل تابستان استفاده کنند. موهایی پرپشت، ضخیم، سیاه رنگ، و بعضاً مجعد دارند ولی به دلیل گرمی و خشکی شدید، در سنین جوانی مستعد ریزش مو هستند. رنگ پوست و سفیدی چشمانشان به زردی می زند. خوابشان اندک و سبک است و به راحتی دچار بی خوابی می شوند. کارهایشان را با سرعت و شتاب بالایی انجام می دهند. ادرار، مدفوع، و عرق آنها تند، بدبو، و پررنگ است. به شدت گرمایی هستند و در فصل تابستان اذیت می شوند و در مقابل در فصل زمستان حس خوبی دارند و لباس کمی هم می پوشند. بسیار بی قرار هستند و از بی کاری به شدت رنج می برند و دائما دوست دارند کارهای مفید انجام دهند. افرادی مدیر هستند ولی به سرعت هم عصبانی می شوند و همین موضوع گاهی برایشان دردسرآفرین می شود!

علائم غلبه صفرا:

    زردی رنگ پوست و بدن
    تلخی دهان
    عطش شدید
    تنفس سریع
    احساس تهوع
    دلشوره و بی قراری
    خشکی پوست و بینی
    زبری و خشکی زبان
    احساس سوزن سوزن شدن پوست خصوصا در ناحیه فوقانی بدن

 

بلغم (سرد و مرطوب):

بدن افراد بلغمی، معمولاً درشت است، استعداد چاقی از نوع بافت چربی دارند و به سختی وزن کم می کنند و به قولی با خوردن آب هم چاق می شوند! پوستی سفید، نرم و مرطوب دارند. کمتر احساس تشنگی می کنند و برخی روزها شاید فراموش کنند که آب بنوشند! دچار نوعی خستگی، کسالت و تنبلی هستند و کارهایشان را با سرعت کم و با صبر زیاد انجام می دهند و به همین دلیل اغلب مورد عتاب سایرین قرار می گیرند. از فصل تابستان لذت می برند و در مقابل در فصل زمستان بسیار اذیت می شوند. خیلی دیر عصبانی می شوند و اغلب انسان های بی خیالی هستند. موهای این افراد، کم پشت، نازک، و صاف است و مستعد سفیدشدن حتی سنین در جوانی است.

علائم غلبه بلغم:

    سفیدی بیش از حد رنگ صورت
    سستی گوشت اندامها
    سردی و نرمی پوست
    زیادی، نرمی، و چسبندگی آب دهان
    ضعف هضم
    قلت عطش
    پرخوابی
    کسل بودن و عدم تمایل به تحرک
    کندفهمی و فراموشی

 

سودا (سرد و خشک):

افرادی سوداوی هیکل هایی لاغر و کشیده دارند و به سختی وزن می گیرند. پوست بدن این افراد خشک است و رنگ آن تقریبا سبزه و تیره است. خواب آنها نسبتا طولانی ولی سبک است. افرادی محتاط، کم حرف، محاسبه گر، منظم، و در عین حال انتقادناپذیر هستند. طاقت آنها در مقابل سرما کم است و تمایل به هوای گرم بهاری دارند و در فصل پاییز اذیت می شوند. موهایی کم پشت، با سرعت رشد خوب دارند که در سنین جوانی هم استعداد سفید شدن دارد.

علائم غلبه سودا:

    تیرگی رنگ پوست
    خشکی پوست
    بروز لکه های تیره در پوست
    لاغر شدن تدریجی
    زیادی فکر و خیال
    وسواس
    اسپاسم و سوزش سر معده
    اشتهای کاذب (ریزه خواری دائمی)
    موهای زاید زیاد
    کابوس و بی خوابی

 

احتمالا با خواندن این مقاله، متوجه شدید که صفاتی از هر چهار دسته را در خود یافته اید! دقت کنید که مزاج اصلی هر فرد، همان مزاجی است که اکثر خصوصیات مربوط به آن را داراست و این بدان معنا نیست که هیچ خصوصیتی از سایر گروه ها را در خود ندارد.

نکته مهم اینکه با توجه به سبک زندگی غلط اکثر افراد، در موارد بسیاری یک فرد، غلبه بیش از یک مورد را دارد مثلاً هم غلبه صفرا دارد و هم غلبه سودا و حتی در برخی موارد غلبه سه یا چهار خلط را شاهد هستیم که بیماری های مختلف را در فرد به وجود آورده و روند درمانی طولانی و مشکلی دارد

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021