استفاده از خارمریم به شکلهای مختلف عرق-دمنوش و ...

تاریخ مقاله: 1396/10/29

استفاده از خارمریم به شکلهای مختلف عرق-دمنوش و ...

خار مریم نام گیاهی دارویی است از خانواده گل‌ستاره‌ای‌ها که در نزد مردم ایران با اسم ماریتیغال، خار علیص، خارسه و خارشیری نیز شناخته شده بوده، این گیاه خودرو بوده و در صحراهای ایران به عمل می‌آید. گیاه خار مریم، که بومی خاورمیانه، اروپا و آمریکای شمالی است سالهاست که برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و در کاهش علایم پیری بسیار موثر است و نقش مهمی در سم زدایی از بدن و به ویژه کبد دارد. مواد موجود در گیاه ماریتیغال (خار مریم) دارای خواص ضد سرطانی بوده و می‌تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از سرطان‌ها موثر باشد. از دیگر خواص خار مریم، کاهش کلسترول خون، افزایش سیستم ایمنی بدن، کاهش عوارض جانبی در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی است. قسمتهای مورد استفاده این گیاه، ریشه، اندام هوایی و بذر آن است، لیکن از بذر آن به شکل عمده در منابع دارویی استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب با خواص عرق خار مریم و چگونگی نحوه مصرف آن آشنا شوید.
از گیاه خار مریم به شکل دم کرده، تنتور و یا مستقیما از عرق آن، استفاده می‌کنند، همچنین برای استفاده بیشتر از خواص گیاه خار مریم می‌توان گلچه‌های آن را همانند کنگر فرنگی خورد.

طرز تهیه تنتور:

یکی از بهترین اشکال دارویی گیاهان که از زمان‌های قدیم مورد استفاده بوده‌اند محلول‌های هیدروالکلی تنتور (مخلوط آب و الکل) عصاره گیاهان میباشد. در این روش گیاه خشک و یا تازه در محلول 25 درصد الکل و آب (25 قسمت الکل و 75 قسمت آب) قرار می‌گیرد. کلیه قسمت‌های گیاه ممکن است مورد مصرف قرار گیرد. تنتور خار مریم را تا دو سال میتوان استفاده کرد. مقدار استفاده از این تنتور، 15 تا 25 قطره و روزانه 4 الی 5 مرتبه است و بهتر است قبل از مصرف، تبخیر الکل انجام گیرد.

طرز تهیه دم کرده:

5/3گرم دانه‌های نیمکوب شده خار مریم را در 150 سی سی آب جوش به مدت 10 الی 15 دقیقه دم کنید. روزانه 3 نوبت و نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود.

طرز تهیه عرق خار مریم:

برای تهیه عرق خار مریم، ابتدا آب و گلچه‌های گیاه را می‌جوشانند. پس از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی انجام می‌شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده، همان عرق خار مریم است.

فراورده‌های دارویی خار مریم:

از خار مریم قرص گیاهی با نام لیورگل 70 و 140 میلی در داروخانه‌ها موجود است كه همراه داروهای تجویزی دیگر توسط پزشك معالج برای درمان بیماری‌های کبدی و جلوگیری از پیشرفت دیابت و كنترل آن به جای اصل گیاه می‌توان استفاده نمود

 

گلاب ناب و بهترین عرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

دفتر فروش گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021