عرق قاصدک و خواص دارویی آن در طب سنتی

تاریخ مقاله: 1396/11/10

عرق قاصدک و خواص دارویی آن در طب سنتی

قاصدک گیاه خودرویی است که در همه نوع خاک رشد می‌کند. در طب سنتی از ریشه‌ی قاصدک برای درمان مشکلات کبدی و بیماری‌های کلیوی استفاده می‌شود. در طب گیاهی جدید از ریشه‌ی قاصدک برای مشکلات هاضمه، کبد و صفرا استفاده می‌شود.

 
خواص دارویی و طریقه مصرف قاصدک

بیماری‌های کبد و صفرا ممکن است باعث مشکلات فراوانی از جمله یبوست، نفخ، سردرد و بیماری‌های پوستی شوند. قاصدک یک درمان گیاهی رایج است که برای درمان بیماری کبد و صفرا بکار می‌رود و به بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک می‌کند.

البته برای درمان مشکلات حاد کبد نباید از قاصدک استفاده شود، اما بطورکلی می‌تواند در برنامه‌ی سلامت کبد و کیسه‌ی صفرا قرارگیرد. به این منظور می‌توانید برگ‌های قاصدک را در برنامه غذایی‌تان جای دهید. از برگ‌های قاصدک به صورت خام در سالاد و بصورت پخته در سوپ استفاده کنید. هر روز چای قاصدک بنوشید، به این منظور برگ‌ها، گلها و ریشه‌ی قاصدک را خشک کنید و با آن دمنوش تهیه کنید. قاصدک حاوی ماده‌ای به نام «کولین» است که کبد را تقویت می‌کند. می‌توانید از مکمل‌های قاصدک موجود در بازار نیز استفاده کنید. همچنین استفاده منظم از تنتور قاصدک به سم‌زدایی از بدن کمک می‌کند.

می‌توانید از ریشه‌ی قاصدک، دمنوشی با طعم قهوه ولی بدون کافئین درست کنید. به این منظور ریشه‌ی گیاه را جمع آوری کنید، بشویید و آن را خورد کنید. سپس با حرارت ۲۵۰ درجه فارنهایت به مدت ۲ ساعت در فر حرارت دهید. در این حین ریشه‌ها را زیرو رو کنید تا کاملاً برشته شوند. سپس آنها را آسیاب کنید و به جای قهوه بطور روزانه استفاده کنید.

همچنین دمنوش قاصدک به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان به شفاف شدن پوست نیز کمک می‌کند و لکه‌های پیری را از بین می‌برد. علاوه بر این، دمنوشِ قاصدک خاصیت ادرارآور دارد و به دفع آب اضافی از بدن کمک می‌کند.

 
عوارض جانبی قاصدک

قاصدک در عین اینکه خواص و فواید درمانی بسیاری دارد، در بعضی موارد عوارض جانبی هم دارد.

 

مشکلات گوارشی : بنا به نظر مرکز ملی داروهای مکمل و جایگزین (NCCAM) ، در موارد نادر  استفاده از مکمل‌های ریشه‌ی قاصدک سبب ناراحتی معده و اسهال می‌شود. همچنین ممکن است باعث افزایش اسید معده و سوزش سردل در بعضی افراد شود.

واکنش‌های آلرژیک : در بعضی افراد با مصرف مکمل قاصدک، واکنش هایی مانند خارش و تورم پوست دیده می‌شود. در مواردی نادر،  آسم ، ورم ملتحمه چشم، و آبریزش بینی بروز می‌کند.

تداخل دارویی : گرچه قاصدک بطور بالقوه ممکن است با بعضی از داروهای خاص تداخل داشته باشد، اما این موضوع معمولاً فقط در حد تئوری است و داده‌های علمی مهمی در این زمینه وجود ندارد. با این حال چون دانشمندان بر این باورند که قاصدک قند خون را پایین می‌آورد، افراد دیابتی باید با مشورت پزشک از این گیاه استفاده کنند. علاوه براین قاصدک ممکن است میزان سمیت داروهای فشارخون را افزایش دهد. دیگر اینکه ریشه‌ی قاصدک بر توانایی کبد برای جذب بعضی داروها اثر می‌گذارد و اگر تحت درمان دارویی خاصی هستید بهتر است پیش از مصرف این گیاه با پزشک مشورت کنید.

 

گلاب وعرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021