عرق آرتیشو و خواص دارویی آن در طب سنتی

تاریخ مقاله: 1396/10/6

عرق آرتیشو و خواص دارویی آن در طب سنتی

آرتیشوکه در فارسی به آن کنگر فرنگی گفته میشود، از گیاهان دارویی بسیار مفید بوده، در طب سنتی از آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده میشود. از مهمترین موارد استفاده از گیاه آرتیشو و عرق گرفته شده از این گیاه دارویی مفید، کاربرد آن برای تصفیه خون، دفع سموم بدن و درمان اختلالات کبدی است. از آنجایی که اکثریت افراد طعم گیاه آرتیشو را دوست ندارند، استفاده از عرق آن میتواند جایگزین مناسبی برای بهره گیری از خواص درمانی گیاه باشد. لذا اینگونه اشخاص اگر بخواهند از مزایای گیاه آرتیشواستفاده كنند، باید چای یا عرق آرتیشو را مصرف نمایند، که بسیار خوش طعم میباشد.

عرق آرتیشوخواص درمانی گیاه را به طور کامل در برداشته، دارای املاح معدنی مختلف و ماده دارویی سینارین (سینارین خاصیت زیاد كننده ترشحات صفرا را دارد) است که مصارف درمانی فراوان دارد. خواص عرق آرتیشو شامل کاهش اوره خون و مقدار درصد غیر طبیعی کلسترول خون است. معمولاً آب آرتیشو نسبت به آب سبزیهای دیگر، دارای تأثیر بیشتری بر روی سلامت کبد است. پیشگیری از تشکیل مجدد سنگهای صفراوی، درمان اختلالات کبدی، درمان کبد چرب، افزایش نیروی جنسی و کمک به کاهش چربی خون، پیشگیری و درمان دیابت از دیگر خواص عرق آرتیشو است. برای آشنایی بیشتر با خواص درمانی عرق آرتیشوبا ما همراه شوید.


گیاه شناسی آرتیشو

آرتیشوگیاهی است چند ساله دارای ساقه‌ای راست كه ارتفاع آن به حدود یك متر می‌رسد. برگ‌های آن پهن و دراز مانند برگ‌های كاهو است كه به رنگ سبز تیره است. در انتهای ساقه میوه آن كه به شكل میوه كاج یا سیب فلس‌دار است مشاهده می‌شود‌. گلبرگ‌های آن ضخیم‌ و گوشتی بوده و انتهای گلبرگ‌ها ضخیم‌تر است كه مصرف خوراكی دارد‌. از برگهای گیاه برای تهیه عرق آن استفاده میشود. همچنین میوه آرتیشورا اغلب به همراه سالاد، بصورت خام و هم آب پز مصرف می کنند.

خواص عرق آرتیشو، عکس آرتیشو


خواص عرق آرتیشو(طبیعت و خواص درمانی)

طبع عرق آرتیشواز نظر طب قدیم ایران گرم و كمی خشك است‌. قسمت مورد استفاده گیاه آرتیشو، برگ‌ها و قسمت وسط آن است كه به‌نام قلب آرتیشو معروف می‌باشد‌. برخی از مهمترین خواص عرق آرتیشو عبارتند از:

    از مهمترین خواص عرق آرتیشو (کنگر فرنگی) پیشگیری از تجمع چربی در سلولهای کبدی است. در طب سنتی آرتیشو و عرق آن را به عنوان دارویی مفید برای درمان التهاب و اختلالات کبد معرفی کرده اند.
    عرق آرتیشو اوره و اسید اوریک خون را کاهش داده و خون را از سموم پاک میسازد.
    از خواص عرق آرتیشو کمک به کاهش چربی خون بوده، مانع تصلب شرائین میشود و از همین رو خطر ابتلا به سکته های قلبی و مغزی را کاهش میدهد.
    مصرف عرق آرتیشو، اعمال ضد سمی کبد را تقویت می کند و با شستشویی که انجام میدهد، موجبات دفع الکل، آرنیک و دیگر سموم شیمیایی از کبد میشود و لذا در رفع نارسایی کبد ناشی از تجمع سموم موثر است.
    از دیگر خواص عرق آرتیشو، کمک به هضم غذا بوده و بنابراین برای معده های ضعیف که مواد ترشح یافته شان ناقص است، مفید میباشد.
    مصرف کنگر فرنگی یا همان آرتیشو برای کلیه ها مفید بوده، به دفع مواد سمی از طریق کلیه ها کمک می کند.
    از دیگر خواص عرق آرتیشو در طب سنتی استفاده از آن برای درمان بیماری های کیسه صفرا و سنگ کیسه صفرا است. آرتیشوالتهاب کیسه صفرا را کم کرده و با رقیق نمودن صفرا، به کوچک شدن و دفع سنگ کمک می کند.
    استفاده از عرق آرتیشو برای درمان وزوز گوش مفید است.


میزان و طریقه مصرف عرق آرتیشو

    میزان و نحوه مصرف عرق آرتیشو بسته به مزاج و طبع افراد متفاوت بوده، بنابر شرح زیر میباشد:
    افراد با مزاج بلغمی و سودایی، به میزان 3 استکان در روز مصرف شود.
    افراد با مزاج دموی، به میزان 6 قاشق غذا خوری در روز از این عرق استفاده نمایند.
    میزان مصرف افراد با مزاج صفراوی، 3 قاشق غذا خوری در شبانه روز است.


مضرات عرق آرتیشو(موارد احتیاطی و منع مصرف)

    عرق آرتیشو به دلیل اینکه دارای طبع گرم میباشد، زیاده روی در مصرف آن برای گرم مزاجان مضر بوده، ممکن است باعث ایجاد سودا شود.
    مصرف عرق آرتیشو برای مادران باردار و شیرده و کودکان کمتر از 12 سال بایستی با احتیاط مصرف گردد و بهتر است مصرف نشود.

 

گلابناب کاشان وبهترین عرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

دفتر فروش گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021