خواص عرق گل گاوزبان و طریقه مصرف آن

تاریخ مقاله: 1396/10/30

خواص عرق گل گاوزبان و طریقه مصرف آن

 

گل گاو زبان گیاهی است که داری خواص نشاط آور، مقوی، شاداب کننده پوست و ضدعفونی کننده دستگاه گوارش است. در این مقاله عطارباشی به معرفی خواص عرق گل گاو زبان و طریقه مصرف عرق گل گاو زبان پرداخته است، برای اطلاع از این نکات در کنار ما باشید.

گیاه گل گاوزبان، گیاه بومی مناطق البرز ایران است و در تمام نواحی گیلان و مازندران، ارتفاعات کندوان، کلاردشت، ارتفاعات چالوس و منجیل است. گل گاوزبان حاوی ویتامین C ، موسیلاژ (لعاب)، فلاونوئید، آنتوسیانین و .. است و دم کرده  گل گاو زبان دارای املاح سدیم و پتاسیم است.

 
خواص عرق گل گاوزبان

عرق گل گاو زبان دارای طبیعتی گرم است و آرام‌بخش است، از عرق گل گاو زبان برای رفع مشکلات پوستی، مثل اگزما مفید است. عرق گل گاوزبان به دلیل داشتن مقدار زیادی کلسیم و آهن و مواد مغذی مثل پتاسیم، روی، ویتامین های C و B و بتاکاروتن برای خانمهایی که دچار کمبود این مواد ضروری هستند مفید می‌باشد.

 به خاطر خواص تسکین‌دهنده عرق گیاه گل گاو زبان از آن برای درمان بیماری‌های عصبی استفاده می‌شود. علاوه بر این برای درمان افسردگی و ناراحتی‌های ناشی از دوره‌های قاعدگی و یائسگی مفید است.


از عرق گل گاو زبان برای درمان خلط سینه برای افراد سرماخورده استفاده می شود. همینطور در درمان تنگی نفس و سینه درد هم مفید است.

از دیگر خواص عرق گل گاوز زبان میتوان به تصفیه خون، تقویت روحیه و اعضای اصلی بدن مثل قلب، کبد و کلیه اشاره کرد. گیاه گل گاوزبان و عرق آن دارای منیزیم و آنتی اکسیدان‌ها بوده، از بروز سرطان پیشگیری می‌کند.

 
طریقه مصرف عرق گل گاوزبان

مقدار مصرف عرق گل گاو زبان و یا دمنوش گل گاوزبان بستگی به شخص دارد و توصیه چندانی در این مورد نشده است.  توصیه شده است که بهترین زمان مصرف صبح خیلی زود و شب موقع خواب است و میتوانید با عسل میل کنید. همینطور اشاره شده است چون ممکن است به عرق گل گاو زبان عادت کنید بهتر است بعد از 5 روز استفاده، مصرف آن را قطع کنید و بعد چند روز دوباره شروع کنید.


عوارض جانبی عرق گل گاو زبان و  موارد منع مصرف آن

مصرف عرق گل گاوزبان برای افراد با فشار خون بالا و افرادی که داروهای آرام بخش و ضد افسردگی مصرف می نمایند توصیه نمی شود. افرادی که دارای بیمارهای کبد و مجاری صفراوی هستند بهتر است از این عرق کمتر استفاده کنند. به طور کلی مصرف عرق و دمنوش گل گاوزبان و عرق آن برای افراد سالم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

گلاب ناب و بهترین عرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

دفتر فروش گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

 

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021