تاثیر عرق زنیان بر بیماریهای مختلف

تاریخ مقاله: 1396/11/15

تاثیر عرق زنیان بر بیماریهای مختلف

در گذشته از زنیان به عنوان نگه دارنده مواد غذایی استفاده می شده است. و امروزه علاوه بر این که به عنوان ادویه در خوراکی هایی مانند ترشیجات به کار می رود, در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی مانند خمیر دندان, لوسیون و عطرها کاربرد دارد. گفتنی است که از زنیان در تهیه عرقیات گیاهی هم استفاده می شود. در این مطلب خواص عرق زنیان و کاربرد های درمانی آن برای شما همراهان عزیز آورده شده است.
مهمترین خواص عرق زنیان
یکی از مهمترین عرقیات گیاهی, عرق زنیان است که برای آن فواید متعددی نام برده شده است. از مهمترین خواص عرق زنیان می توان به ضد نفخ بودن آن اشاره کرد و همچنین افرادی که ترش می کنند می توانند از خواص درمانی عرق زنیان به عنوان دارویی مفید بهره گیرند. گفتنی است عرق زنیان به عنوان یک تصفیه کننده خون عمل کرده و از طرفی چربی خون را پایین می آورد.

از خواص عرق زنیان و فواید دارویی و درمانی آن چه می دانید؟
افرادی که قصد کاهش وزن دارند می توانند از عرق زنیان در برنامه رژیمی شان استفاده کنند تا به کنترل بهتر وزنشان کمک شود.
عرق زنیان به عنوان باد شکن قوی عمل کرده و تا حدودی مشکلات دستگاه گوارشی را ترفیع می کند و به هضم بهتر غذا کمک می کند. از طرفی یک تقویت کننده برای ریه ها و دستگاه تنفسی به شمار می رود. از دیگر خواص عرق زنیان می توان به ضد عفونی کنندگی و ضد قارچ بودن آن اشاره کرد.
همچنین از عرق گیاه زنیان به عنوان داروی ضد تهوع و ضد اسهال در افرادی که دچار دل درد یا ناراحتی های گوارشی می شوند می توان استفاده کرد. افرادی که اعتیاد را ترک می کنند بعد از ترک یا در طی دوره درمان می توانند از عرق زنیان استفاده کنند.
یکی دیگر از خواص عرق زنیان در درمان روماتیسم و درد مفاصل است. برای درد آرتروز و کشیدگی مفاصل و همچنین رعشه می توانید عرق زنیان مصرف کنید.
خواص گیاه زنیان
خواص زنیان به عنوان ضد سرفه برای رفع گلو درد استفاده می شود و همچنین اشتها آور است. علاوه بر این از گیاه زنیان به عنوان ادویه در غذاها و ترشیجات استفاده می شود. خصوصا در کشورهای هند و افغانستان زنیان به عنوان ادویه اصلی غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.
نحوه صحیح مصرف عرق زنیان
مقدار مصرف عرق زنیان برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است, بزرگسالان می توانند روزی سه مرتبه از عرق زنیان را بعد از هر وعده غذا استفاده کنند. برای اینکار می توانند حدود دو قاشق غذا خوری از این عرق گیاهی را در آب حل کرده و سپس آب را میل کنند.
مقدار مصرف عرق زنیان برای کودکان کمتر است. حدود دو قاشق مرباخوری را در آب حل کرده  و در روز سه مرتبه به کودک بخورانید.
برای تقویت دستگاه تنفس می توانید عرق زنیان را در حدود دو قطره به بینی بچکانید. همچنین می توانید مقداری عرق زنیان را در گلو قرقره کرده و قورت دهید.
عوارض جانبی عرق زنیان
خوردن عرق زنیان به زنان باردار توصیه نمی شود همچنین کودکان زیر ۷ سال و افرادی که غده تیروئید شان دچار اختلال است نباید از عرق زنیان استفاده کنند.
به دلیل طبع گرم عرق زنیان خوردن آن به افرادی که مزاج گرم دارند توصیه نمی شود. و در صورت مصرف می توانند با عرقیاتی که طبع سرد دارند مانند عرق کاسنی و عرق شاتره استفاده کنند.

 

گلاب ناب وبهترین عرقیات حقیقت دادجو به عنوان سوغات شهرکاشان به صورت عمده وجزئی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دربسته بندیهای مناسب قابل عرضه به سراسرکشورمیباشد

دفتر فروش گلاب و عرقیات گیاهی حقیقت دادجو  6-02177973005

ایمیل: info@haghighatdadjoo.com

تلفن: 77973005 -021